Dzień Myśli Braterskiej
22 lutego, wychowankowie z naszej placówki pod opieką p. Izabeli Wojsy wzięli udział w obchodach DMB. Punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczął się bieg harcerski po lublinieckim centrum gdzie blisko 50 harcerzy Hufca ZHP Lubliniec rozwiązywało różne zadania o tematyce harcerskiej. Gra terenowa zakończyła się na lublinieckim rynku gdzie czekali na nich byli harcerze, instruktorzy oraz zaproszeni goście.
Przed godziną 17 w Polskim Radiu Katowice został wyemitowany wywiad naszych instruktorów dotyczący akcji “Niewidzialna Ręka”, którą realizują lublinieccy harcerze. Akcja ma już zasięg ogólnopolski. W skrócie chodzi o to żeby anonimowo pomagać sobie nawzajem.
W uroczystości na rynku lublinieckim o godzinie 17.00 wziął udział poseł Andrzej Gawron, który również w latach dzieciństwie był w harcerstwie. Złożył najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Ogłoszono także zwycięzcę konkursu na kartkę o DMB, druhna Zuzanna Pradela zajęła pierwsze miejsce. W nagrodę kartka będzie rozsyłana w przyszłym roku.
Chłopcy z naszej placówki: mieli krótki występ, w trakcie którego grali na bębnach afrykańskich. Do harcerskiego kręgu, który się utworzył, dołączyli mieszkańcy naszego miasta, by wspólnie iskierką przyjaźni zakończyć tak wyjątkową uroczystość. Krąg liczył blisko 80 osób.
W czasie całej imprezy Denis rozdawał pamiątkowe medale, które zrobili nasi harcerze pod opieką p. Jolanty Cecoty i p. Izabeli Wojsy.
W dniu 29 lutego 2016 roku ruszył program edukacyjny: „Stop bierności – wyzwolić energię”, który jest propozycją programową Głównej Komendy Związku Harcerstwa Polskiego.
Program promuje aktywność i wychodzenie do innych. Dzięki temu programowi wychowankowie uwierzą, że warto pracować nad sobą i jednocześnie zmieniać świat, podejmując ambitne i twórcze zadania. Te zadania wynikają z prawdziwych potrzeb naszego środowiska. Realizowane z pasją, odpowiedzialne i rzetelne – są właśnie harcerską służbą!
Służba jest jednym z fundamentów harcerskiej idei. W świecie zewnętrznym nazywa się ją wolontariatem. I choć to praca za darmo – można z niej czerpać wiele korzyści.
W trakcie zajęć prowadzonych w trakcie programu odbędzie się kilka zajęć:
-
Empatia, czyli co?
-
Po co pomagać – służba.
-
Chcieć to móc. O pomaganiu innym.
-
Nieś chętną pomoc…
-
Podaj dalej! Warto!
-
I Ty możesz zostać bohaterem!
-
Dzień Słońca.
Wychowankowie biorący udział w zajęciach w ramach programu dowiedzą się, że w walce z biernością i bezradnością bardzo ważne jest pozytywne wsparcie. Od tego jakie cele ktoś sobie postawi, zależy to , jak będzie wyglądać jego życie. Może być pełne motywujących wyzwań lub celów prostych do osiągnięcia.
Zajęcia prowadzić będą: p. Izabela Wojsa, p. Jolanta Cecota i p. Anna Gryga.