Czas wolny
Zajęcia pozalekcyjne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiola   
środa, 20 czerwca 2012 20:42

W swoim czasie wolnym wychowankowie mają możliwość rozwijania zainteresowań i zamiłowań oraz zdobywania w wybranych przez siebie dziedzinach dodatkowych umiejętności. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia w ramach kół zainteresowań. Oprócz zajęć sportowych młodzież ma do wyboru zajęcia stolarskie, czytelnicze, kulinarne, plastyczne, krawieckie. Efektem tych spotkań jest wystawa prac wykonanych przez wychowanków i całoroczny wystrój internatu.

Zajęcia te służą zdobyciu nowych doświadczeń, umiejętności i sprawności. Uzupełniają i wspomagają pracę lekcyjną i wychowawczą szkoły oddziaływując jednak na młodzież za pomocą odmiennych treści, metod i środków. Dobrowolne i swobodne działanie, które charakterystyczne jest dla wszelkiej działalności w czasie wolnym, posiada duże wartości. Przede wszystkim wpływa odprężająco na organizm ludzki jak również budzi i rozwija zainteresowania w różnych dziedzinach życia.Kółko krawieckie

Kółko krawieckie powstało z myślą o młodzieży chcącej w praktyczny sposób nabyć lub rozwinąć umiejętności krawieckie w ramach swoich zainteresowań.

Uczestnicząc w zajęciach młodzież ma możliwość poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, wymienić się doświadczeniami oraz co najważniejsze zrealizować ciekawe projekty. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków, gdyż są bardzo miłą i pożyteczną formą zagospodarowania wolnego czasu, umożliwiającą poznanie technik, które pozwolą nadać otaczającym przedmiotom i odzieży szczególnego charakteru, niepowtarzalności a przede wszystkim służąca nabyciu umiejętności szycia maszynowego oraz dająca wychowankom możliwość zaznajomienia się z pracą krawca.Zajęcia kulinarne

W ramach zajęć kulinarnych młodzież poznaje podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny podczas prac w kuchni. Pod okiem wychowawcy ćwiczy umiejętności posługiwania się narzędziami kuchennymi przygotowując samodzielnie różne dania i desery. Dzięki zajęciom kulinarnym wychowankowie uczą się rozpoznawania smaków, właściwego zachowania przy stole, prawidłowego posługiwania się sztućcami, dbałości o porządek. Przygotowywanie posiłków uczy także kreatywnego myślenia, dziecko staje się wówczas bardziej śmiałe, samodzielne oraz lepiej zorganizowane.

Nie ma przecież większej przyjemności niż zjedzenie tego co „upichciło” się samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłego.Zajęcia czytelnicze

Zajęcia czytelnicze mają na celu podniesienie poziomu czytelnictwa wśród młodzieży. Ze względu na trudności szkolne naszych podopiecznych spotkania te prowadzone są w atmosferze spokoju i wyciszenia co pomaga wychowankom w skupieniu się i zaangażowaniu w zajęcia. Podczas spotkań analizowana jest nie tylko literatura szkolna ale przede wszystkim artykuły prasowe o tematyce uwzględniającej zainteresowania poszczególnych uczestników. Za pomocą przeczytanych i omawianych później pozycji wychowawca stara się przy okazji przekazać swoim podopiecznym wartości moralne płynące z przeczytanej literatury.Zajęcia stolarskie

Działania podejmowane w tej pracowni skierowane są głównie na nauczenie uczestników wykonywania czynności praktycznych związanych z obróbką drewna (np: czyszczenie, szlifowanie, malowanie, lakierowanie) i rozwijanie ich zdolności manualnych oraz wykonywanie różnych prac gospodarczych i tzw. prac użytecznych - remontowo – naprawczych, np. malowanie ścian i tapetowanie, naprawa lub wymiana zamków w drzwiach i szafkach, naprawa uszkodzeń w meblach, itp. Uczestnicy zapoznają się z przepisami bezpieczeństwa podczas posługiwania się narzędziami i urządzeniami mechanicznymi, uczą się samodzielnej organizacji pracy oraz utrzymywania porządku na stanowisku pracy. W ramach zajęć pracowni stolarskiej wychowankowie mają możliwość pod okiem wychowawcy posługiwania się sprzętami stolarskimi: wyrzynarka, wiertarka, szlifierka.Zajęcia plastyczne

Ciekawą formą spędzenia czasu są zajęcia plastyczne, których celem jest – oprócz oczywiście świetnej zabawy – rozwój kreatywności i sprawności manualnej młodzieży. Zajęcia plastyczne mają kształtować pozytywne emocje, sprzyjać wyciszaniu stanów wzburzeń i agresji. Program zajęć plastycznych zakłada pomnażanie zdolności i inspirowanie do dalszej efektywnej pracy. Ważnym elementem tych zajęć jest prezentacja prac wychowanków, aprobata, uznanie wysiłku, rzetelna ocena jakości wytworów plastycznych, odkrywanie w uczestnikach zajęć świadomości podejmowanych celów. Na zajęciach plastycznych dzieci mają kontakt z elementami grafiki, rysunkiem, malarstwem, biorą udział w konkursach plastycznych zarówno wewnątrzszkolnych jak i ogólnopolskich i odnoszą w nich niemałe sukcesy.

 

Kółko teatralne

Od września w naszym ośrodku zaczęło działać kółko teatralne. Opiekunkami są wychowawczynie internatu:  Anna Gryga, Aneta Majewska – Bednarek i Justyna Kochanek. Chłopcy chętnie podjęli kolejne wyzwanie – tym razem aktorskie. Z każdym kolejnym przedstawieniem przybywa chętnych, którzy chcą ujawnić swój talent i mieć pięć minut sławy.  Chętnie przebierają się w różnego rodzaju stroje, które czasami powstają niemalże                      w chwili przedstawienia.  Stanowi to dla nich świetną zabawę, podczas tych przebieranek zawsze jest wesoło. Początkowo pewne trudności sprawiało pamięciowe przyswojenie tekstu oraz przezwyciężenie wstydu i tremy. Teraz jest dużo lepiej. Każdemu zależy, by dobrze zagrać, więc w skupieniu uczy się tekstu, ćwiczy rolę. Występy te wpływają pozytywnie na przezwyciężanie własnych słabości, podnoszą samoocenę, pozwalają być kimś innym, przekazać swoje emocje, a przede wszystkim są dobrą zabawą.

Debiutem kółka teatralnego było przedstawienie z okazji obchodzonej w ośrodku akcji Sprzątania Świata. Chłopcy zagrali kilka krótkich scenek, które składały się na przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Halo, tu mówią dzieci – w trosce o nasza planetę”. Występ powstał w ciągu tygodnia, ale był udany, więc wszyscy utwierdzili się w przekonaniu, że warto robić to dalej.

Kolejnym przedsięwzięciem było zorganizowanie występu z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej. Tym razem chłopcy przygotowali pokaz mody nauczycielskiej. Z wielkim wdziękiem i gracją na czerwonym dywanie prezentowali kolejne stroje przeznaczone dla nauczycieli konkretnych przedmiotów. Występ ich został entuzjastycznie przyjęty przez grono pedagogiczne, a chłopcy zachęceni sukcesem chętnie przygotowywali się do kolejnych przedstawień tym razem  o tematyce świątecznej.

 
Zajęcia sportowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 czerwca 2012 11:57

„W zdrowym ciele – zdrowy duch” – realizując tę myśl wychowankowie sporo czasu wolnego poświęcają na różne formy aktywności fizycznej. Niemal każdego dnia bawią się na boisku szkolnym grając w piłkę nożną, siatkówkę oraz różnego rodzaju gry i zabawy sportowo – rekreacyjne. Wychodzą także na stadion miejski, gdzie kibicują dobrodzieńskim zawodnikom oraz sami aktywnie spędzają czas. Często uczęszczają na długie spacery po okolicznych malowniczych ścieżkach leśnych np. trasa Dobrodzień – Bąki lub Habas. Regularnie uczęszczają także na zajęcia pływackie do krytej pływalni „Delfin”. Zabawy w wodzie finansuje Stowarzyszenie „Dobrodzień Potrzebującym”. Chłopcy, oprócz beztroskich chwil relaksu, otrzymują także wsparcie doświadczonych ratowników, którzy dbają o ich bezpieczeństwo, a także udzielają fachowych porad dotyczących pływania i odpowiedzialnego zachowania w wodzie.

Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Dobrodzień, wychowankowie często odwiedzają teren miejskiego Orlika. W tym czasie wraz z wychowawcami grają w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną. Wszyscy dobrze się bawią, panuje miła i wesoła atmosfera, a śmiech i okrzyki towarzyszące sportowym emocjom rozlegają się dookoła. Chłopcy, trenowani przez wychowawcę Krzysztofa Opielę, już drugi rok z kolei rozegrali mecz towarzyski z Trampkarzami z Dobrodzienia. Los uśmiechnął się do obu drużyn. Pierwsze spotkanie w strugach deszczu wygrali nasi wychowankowie. W meczu rewanżowym zwycięstwo zdobyli rywale. Rozgrywkom towarzyszyła wspaniała atmosfera, wszyscy dobrze się bawili i przestrzegali zasad fair play.