Kampania “Pola Nadziei”
Kampania Pola Nadziei prowadzona jest na całym świecie. W Polsce kieruje nią Hospicjum św. Łukasza w Krakowie. Po raz pierwszy polskie Pola Nadziei odbyły się w Krakowie w 1998 r. Do 2003 r. Pola Nadziei są organizowane przez hospicja w różnych miastach Polski. Pola Nadziei to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los osób terminalnie chorych.
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Kampania Pola Nadziei przebiega w dwóch etapach: jesiennym oraz wiosennym. Elementem kampanii jesiennej jest sadzenie żonkili w okresie między 1- 15 października w wybranych miejscach wokół szkół, przedszkoli, urzędu i innych miejsc. Wiosną, wraz z zakwitnięciem żonkili, zostanie przeprowadzona akcja główna, w ramach której zorganizujemy różne akcje, np. konkurs plastyczny, kwesty uliczne z wręczeniem darczyńcom kwiatów żonkili.
Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego- drużyny ZACZAROWANI, której przewodniczy p. Izabela włączyli się w tę ogólnopolską akcję. Zarazili tym pomysłem wszystkich wychowanków i wychowawców internatu i zachęcili do wzięcia udziału w Polach Nadziei. W grudniu wszyscy wybrali się do Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Dobrodzieniu, aby tam razem z pensjonariuszami śpiewać kolędy i wręczyć im drobne, samodzielnie wykonane upominki. Wiosną po raz drugi harcerze- będący jednocześnie wychowankami ośrodka udali się do ZOL. Wręczyli chorym własnoręcznie upieczone ciasteczka i zrobione prezenty. Zaśpiewali również piosenki lecz przede wszystkim podarowali pensjonariuszom kwiaty- żonkile- jako symbol nadziei.